Розвідувальний батальйон

Свою історію батальйон веде з 10 січня 1943 року, коли на базі 14 окремого навчального мотоциклетного полку та 46 окремого навчального автобронеполку почав формуватися 78 окремий мотоциклетний батальйон. 22 січня 1943 року було завершено формування батальйону. До його складу увійшли дві мотоциклетні роти; рота бронеавтомобілів; взводи: мотострілецький, мінометний, технічного забезпечення, управління; господарське відділення та санітарна частина.

Після цього 78 окремий мотоциклетний батальйон увійшов до складу 18 танкового корпусу, який 5 липня 1943 року, з початком німецького наступу під Курськом, був введений до складу 5 гвардійської танкової армії (5 гв ТА) Воронізького фронту (до цього часу 5 гв ТА входила до складу Степного фронту). Армію було перепідпорядковано з метою зосередження зусиль для завдання контрудару по німецьких військах в районі села Прохоровка. У ході Курської битви особовий склад батальйону виявив високу відвагу та героїзм.

Курська битва (5 липня – 23 серпня 1943 року) за своїм розмахом, участю сил та засобів, напруженням, результатами та воєнно-політичними наслідками є однією з ключових битв Великої Вітчизняної війни. Історики поділяють Курську битву на 3 операції: Курську оборонну (5 – 12 липня), Орловську (12 липня – 18 серпня) та Білгородсько-Харківську (3 – 23 серпня) наступальні.

24 липня 1944 року командир 18 танкового корпусу генерал-майор танкових військ В. І. Полозков вручив батальйону Бойовий Прапор.

5 квітня 1945 року за зразкове виконання завдання командування у боях з німецькими загарбниками за місто Будапешт і виявлені при цьому доблесть та мужність, 78 окремий мотоциклетний батальйон нагороджено орденом Червоної Зірки та особливою грамотою Верховної Ради. 9 квітня 1945 року орден був вручений батальйону, а з нагоди вручення ордена батальйону встановлено день частини.

1 липня 1954 року 78 окремий розвідувальний ордена Червоної Зірки мотоциклетний батальйон було перейменовано у 78 окремий ордена Червоної Зірки розвідувальний батальйон.

15 травня 1957 року 78 окремий розвідувальний Ордена Червоної зірки розвідувальний батальйон переформовано у 99 окрему розвідувальну роту 24 мотострілецької Самаро-Ульяновської двічі Червонопрапорної орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізної дивізії.

У травні 1962 року на базі 99 окремої ордена Червоної Зірки розвідувальної роти сформовано 29 окремий ордена Червоної Зірки розвідувальний батальйон (29 орб), що увійшов до складу 24 мотострілецької дивізії 13 армії Прикарпатського військового округу.

Протягом 1967 – 1992 років батальйон неодноразово брав участь у різноманітних військових навчаннях, за що відзначався керівництвом, у тому числі Міністром оборони СРСР.

У грудні 1988 року зведена рота зі складу батальйону брала участь у ліквідації наслідків землетрусу та підтриманні порядку на території Вірменії. За мужність, проявлену під час виконання завдань у Вірменській РСР, понад 10 військовослужбовців було заохочено відзнаками СРСР.

З набуттям Україною незалежності, у відповідності із розпорядженням Головнокомандувача Збройних Сил СНД, 3 січня 1992 року батальйон був перепідпорядкований Міністру оборони України.

На підставі рішення Міністра оборони України 14 січня 1992 року особовий склад частини прийняв військову присягу на вірність народу України. Починаючи з цього часу, батальйон брав участь у багатьох навчаннях, за що отримував високі оцінки керівництва. Зокрема, у 1998 році 29 орб залучався до комплексних стратегічних командно-штабних навчань “Осінь-98”, які проводились під керівництвом Президента України – Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.

Слід також відзначити, що з 1992 року і до сьогодні особовий склад батальйону бере активну участь у миротворчих операціях, до яких залучаються Збройні Сили України. Географія участі понад 300 представників 29 орб у миротворчих операціях охоплює Балкани, Африку та Близький Схід. Значний бойовий досвід військовослужбовці батальйону, у тому числі командир, отримали під час виконання бойових завдань в Іраку. За самовіддане виконання службових обов’язків та високий професіоналізм у миротворчих операціях представники батальйону неодноразово заохочувались керівництвом України.

Впродовж останніх років 29 окремий ордена Червоної Зірки розвідувальний батальйон неодноразово визнавався кращим серед окремих батальйонів армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *